UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Na czym polega wycena domów?

Autor: Scaff

Sprzedając dom, pierwszą rzeczą, którą będziesz chciał zrobić, to dowiedzieć się, ile warta jest Twoja obecna nieruchomość. Jest to klucz do określenia przystępnej, lecz zadowalającej ceny oraz obliczenia budżetu potrzebnego na przeprowadzkę.

Wycena domów jest bardzo ważną częścią ich sprzedaży. Jeśli nie wiesz, na czym ona polega i dlaczego jest tak istotna, przeczytaj poniższy artykuł.

wycena domu

Czym jest wycena domów?

Krótko mówiąc, wycena domów to proces uzyskiwania wyceny wartości danej nieruchomości od niezależnego rzeczoznawcy majątkowego. Opiera się ona na różnych czynnikach, takich jak lokalizacja, wielkość, stan itp. i jest podana, aby pomóc klientom zdecydować o ostatecznej cenie wywoławczej.

Dlaczego wyceny domów są ważne?

Istnieje kilka powody, dla których wyceny domów są aż tak istotne. Po pierwsze pomagają ustalić uczciwą cenę wywoławczą. Zaleca się nawet uzyskanie trzech, różnych wycen od rzeczoznawców, na podstawie których obliczana jest średnia, aby cena sprzedażowa była, jak najbardziej atrakcyjna. Po drugie wycena domów pozwala sprecyzować budżet na przeprowadzkę w nowe miejsce. Poza tym posiadanie wyceny domu od rzeczoznawcy majątkowego daje gwarancję zaufanej transakcji między osobą sprzedającą i kupującą.

Jak wygląda wycena domów?

Każdy rzeczoznawca ma nieco inny sposób prowadzenia wyceny domów. Jednak warto pamiętać kilku ważnych kwestiach, takich jak:

  • Poznaj swojego agenta nieruchomości lub rzeczoznawcę majątkowego.

Agent nieruchomości lub rzeczoznawca majątkowy powinien przybyć w uzgodnionym czasie i być gotowy do wyceny Twojego domu. Powinien on być obeznany w obecnych notowaniach cen nieruchomości zarówno w Państwa okolicy, jak i na krajowym rynku. Informacje te pomagają odpowiednio uzasadnić podjętą decyzję. Dlatego przed zleceniem dokonania wyceny domu, zapoznaj się z opiniami o danym rzeczoznawcy, a także umów się wstępne spotkanie, dzięki czemu lepiej poznasz umiejętności wybranego fachowca.

  • Wycena domów wymaga czasu.

Zazwyczaj spotkanie w sprawie wyceny nieruchomości trwa co najmniej godzinę. Agent nieruchomości lub rzeczoznawca majątkowy ocenia każdą część nieruchomości, więc może to trochę potrwać. To również czas, kiedy klient może zadać nurtujące go pytania w celu uzyskania właściwej odpowiedzi. Ponadto z reguły ostateczną wycenę domu odbiera się kilka dni, a nawet kilka tygodni później. Bardzo rzadko następuje to tego samego dnia.

  • Czynniki wpływające na wartość domu.

Wartość domów jest określana na podstawie wielu czynników, takich jak data budowy, lokalizacja, wielkość, układ i wszelkie charakterystyczne cechy, które posiada. Agent lub rzeczoznawca porównuje również nieruchomości z innymi, które są na sprzedaż bądź w niedawnym czasie zostały sprzedane.


Źródła:
 http://www.dual-wyceny.pl/ - Wycena Nieruchomości
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon


kawa