UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Projektowanie i zakładanie ogrodów - krok po kroku

Autor: Scaff

Dobrze zaprojektowany ogród może stanowić atrakcyjną ramę dla domu i otaczającego go krajobrazu. Może również stworzyć ciepłą, przyjazną atmosferę i dać poczucie prywatności. Istnieje wiele rodzajów projektów ogrodów, ale niezależnie od tego, ilu ogrodników wybierze ten sam schemat, nie ma dwóch takich samych ogrodów. Większość ogrodów opiera się na osobistych preferencjach ogrodnika i poziomie wiedzy fachowej. Przyjrzyjmy się, jak powinien przebiegać ten proces, jakim jest projektowanie i zakładanie ogrodów.

ogród

Pierwszym krokiem do każdego projektu ogrodu jest posiadanie planu i umieszczenie go na papierze. Określ lokalizację ogrodu i sposób jego użytkowania. Wiele czynników ostatecznie wpłynie na każdy projekt. Mogą one obejmować region, światło i warunki glebowe, wielkość, rodzaje roślin itd.

Region - Poznaj swoją strefę twardości. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z różnymi roślinami dobrze nadającymi się do uprawy na danym obszarze. Zrozumienie różnych typów roślin i ich odpowiednich warunków uprawy pozwoli Ci na posiadanie pięknego, kwitnącego ogrodu. Pomocne może być również odwiedzanie centrów ogrodniczych i szkółek lub zbieranie zdjęć z katalogów i czasopism.

Gleba - należy również wziąć pod uwagę rodzaj gleby i poziom pH w ogrodzie. Czy gleba jest piaszczysta, ciężka czy gliniasta? Czy pH jest alkaliczne, czy kwaśne? Badanie wzorców drenażu pomoże określić, czy gleba jest podatna na nadmierne zwilżenie lub wysuszenie. Mieszanie kompostu z glebą i dodawanie ściółki pomoże wchłonąć i zatrzymać wilgoć w suchych miejscach.

Światło - Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest ilość światła, jaką otrzyma ogród. Czy lokalizacja jest w pełni nasłoneczniona lub zacieniona? Zapoznaj się również z siłą wiatru w tym miejscu, ponieważ nadmierny wiatr może wysuszyć lub spalić rośliny.

Sadzonki - Ważnymi cechami projektowymi ogrodu są równowaga, rozmiar, kształt, kolor i położenie. Wybierz zrównoważony asortyment sezonowych kwiatów i traw ozdobnych. Dłuższe okresy kwitnienia, jak również rośliny o różnej wysokości i różnej porze roku kwitnienia, szczególnie gdy są zgrupowane w sztolniach.

Poza tym projektowanie i zakładanie ogrodów można zlecić specjalistom. Jest to doskonała opcja szczególnie dla osób, które nie mają czasu lub odpowiedniej wiedzy. Fachowcy biorą również pod uwagę wcześniej wymienione czynniki, ale projektując, dbają także o otaczający krajobraz i wszelkie istniejące struktury.

Projektowanie i zakładanie ogrodów ściśle wiąże się z odpowiednim doborem kolorystycznym roślin. Schematy kolorystyczne powinny być starannie dobrane, aby dopełnić krajobraz domu i otoczenia. Zastosowanie koła kolorów jest idealne do wyboru kombinacji kolorystycznych, które wzajemnie się uzupełniają. Na przykład, analogiczne kolory, które są obok siebie na kole kolorów, są kojące, gdy sadzone razem. Kolory uzupełniające, które pojawiają się naprzeciwko siebie, są odważne i ekscytujące, gdy zgrupuje się je razem.

Projektowanie i zakładanie ogrodu nie musi być trudne lub kosztowne. Nie ograniczaj się do ścisłych zasad lub poszczególnych roślin. Wykorzystaj swoją wyobraźnię, eksperymentuj i baw się schematami projektowymi, które pasują do Ciebie i Twojego krajobrazu najlepiej. Tak długo, jak wcześniej stosujesz staranne planowanie, możesz stworzyć piękny ogród w dowolnym miejscu, niezależnie od posiadanej wiedzy specjalistycznej.


Źródła:
 http://zielone-ogrody.com/ - Projektowanie i zakładanie ogrodów
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon


kawa